Lake Maxinkuckee Its Intrigue History & Genealogy Culver, Marshall, Indiana

Culver Postmasters  



(Originally established as YELLOW RIVER)

    Benjamin F. Kendall Postmaster - - 26 Dec 1850
    L. M. Boles Postmaster - - 06/07/1853
    Ephraim Moor Postmaster - - 13 Sep 1853
    James Lyon Jr. Postmaster - - 23 May 1855
    John Houghton Sr. Postmaster - - 27 Sep 1858


Name changed to MARMONT on April 3, 1860
    John Houghton Postmaster - - 3 Apr 1860
    William H. George Postmaster - - 9 Mar 1861
    Peter Smith Postmaster - - 1 Jun 1861
    James Lyon Postmaster - - 20 May 1863
    Gustavus A. Durr Postmaster - - 6 Dec 1864
    James Hill Postmaster - - 15 Jun 1869
    Lorenzo D. Wiseman Jr. Postmaster - - 26 Apr 1872
    Joseph Miller Postmaster - - 13 Feb 1873
    LeRoy Rogers Postmaster - - 11/17/1873 {Manuel, Marshall,}
    Gustavus A. Darr/Duerr Postmaster - - 05/18/1874 { Manuel, Marshall, }
    George W. Miller Postmaster - - 02/15/1875 {Manuel, Marshall,}
    Jesse G. Dunfee Postmaster - - 03/17/1876
    Jacob S. Bernhisel Postmaster - - 12/26/1876 {Manuel, Marshall, }
    Henry Speyer Postmaster - - 17 Sep 1879
    Nathan F. Clark Postmaster - - 21 Aug 1885
    Avery Clark - - 1887/8
      Two of Culver's Oldest buildings Wrecked for Modern Structures...

      Two of the oldest buildings in Culver are being dismantled this week...the other is the store building on the corner of Scott and State Streets, owned for many years by T. E. Slattery...

      Older residents of the community will recall years ago while Culver's post office was in the structure now used as a residence by Mrs. M. Koontz. Avery Clark was the postmaster and storekeeper therin. An attempt was made to move the post office to the Meyer building, but was thwarted by the general protest of the citizens of the community at the time = Citizen March 3 1926

    John F. Koontz Postmaster 7 Apr 1887
    Henry M. Speyer Postmaster 26 Jul 1889 (deputy Postmaster Rev. Forest C Taylor)
    Urias Menser Postmaster 26 Jul 1893


Name changed to CULVER on January 12, 1897
    Urias Menser Postmaster - - 12 Jan 1897
    Henry Speyer Postmaster - - 14 Jun 1897
    B. W. Scott Wiseman Postmaster - - 20 Jan 1902 (deputy Postmaster Rev. Forest C Taylor) , ( Dr. Benjamin W. S. Wiseman (Dr.) )
    J. A. Yockey - - 1904 Postmaster J. A. Yockey has moved into the Judge Capron residence.
    B. W. Scott Wiseman - - Postmaster 18 Jan 1906
      1905 - Nov 23 - 1910, Jun 16 Dr. B. W. S. Wiseman has been recommended by Congressman A . L. Brick for reappointment as postmaster of the town of Culver for the ensuing four years
    Edward E. Parker (Dr.) Postmaster- - 31 May 1910 (Parker Family)
      1910 June 2 - Parker Gets Appointment Dr. E. E. Parker's appointment as postsmaster was made last Friday. The appoinment now goes to the senatte for confrimation. This with other preliminareis, is expected to take two or three weeks before the commission issues and the new incu,mbent takes his office. P. S. - The senate confirmed the appointment last Tuesday

      1913, Dec 4 - Postmaster E. E. Parker recently sent his resignation to the department to take effect December 31, and it has been accepted.
    John Osborn Postmaster - - 12 Jan 1897
      1913 Dec 13 - The contest for the postmaster of the local post office was settled last Tuesday when the name of John Osborn was sent to the senate.

      1914 - Jan 29 - - John Osborn's commission arrived Tuesday and be took poesession of the post offfce yesterday morning.
    Samuel J. Lenon Postmaster 03/16/1917
      1917 - Apr 18 - New Postmaster - Samuel J. Lenon took charge of the Culver post offoce on Sunday following the receipt of his commission on Saturday, and on Monday morning many of the patrons of the office were greeted with a new face "behind the bars". Accommodating and competent, Sam is expected to give a good administration.
    George W. Overmyer Postmaster Indiana - - 20 Dec 1921 & 6 Jan 1926
      1921 - Dec. 14 - The appointment of George W. Overmyer as postmaster has been confirmed.

      1926 - Feb 17 - G., W. Overmyer Appointed Postmaster For Four Years - Have you noticed the new commission hanging in the back room of the post office which designates George W. Overmyer as postmaster for another period of four years? It was by accindent that the Citizen discovered it. But there is hands. Mr. Overmyer has served Culver for the past four years. During that time many changes for the better have been effected in the local office which includes the new village mail service.
    Clyde L. Shively Postmaster - - 8 Mar 1930
    Fletcher Strang Postmaster - - 18 Jun 1934, 8 Jun 1938, 30 Nov 1942
      1934 - July 30 It's now Postmaster Fletcher T. Strang. The long-anticipated commission arrived and Mr. Strang assumed his new duties on July 25.

      1942 - Dec 9 - Postmaster Strang Is Reappointed to Office 0 Pastmaster Fletcher Stran has received word that he has bee reappointed Culver's postmaster by President Roosevelt after the Sentate had given its approval. Postmaster Genral Frank C. Walker sent the notification to Mr. Strang on Dec. 4 1948 - Mar 17 - Fletcher Strang Resigns as Culver Postmaster effective June 20, 1948, ill health had forced Postmaster Stran to take this action.

      196 - October 17 - Fletcher Strang resigns as Culver postmaster after holding office since 1934.

    Ernest Wayne Mattox Acting Postmaster - - 31 Oct 1956
    E. Wayne Mattox Postmaster - - 05/16/1957
    Jerry L. Miller Officer-In-Charge - - 12/13/1979
    Joan Shoemaker Officer-In-Charge - - 03/06/1980
    Garlin V. Hedman Postmaster - - 03/22/1980
    Barbara L. Rayl Officer-In-Charge - - 08/26/1981
    Jerry E Jones (also clerk) Postmaster - - 01/23/1982
    Gordon Paul Troke Officer-In-Charge - - 09/01/1992
    Gordon Paul Troke Postmaster - - 03/06/1993
    Richard "Rick" D. Ruby Officer-In-Charge - - 12/03/1997 (also clerk)
    Rhonda (Carswell) Anderson Officer-In-Charge - - 01/23/1998
    Thomas C. Latosinski Officer-In-Charge - - 02/23/1998
    Stewart J. Snyder Officer-In-Charge - - 09/04/1998
    Wilferd T. Harrison Officer-In-Charge - - 10/30/1998
    Daniel J. King Officer-In-Charge - - 03/22/1999
    Stewart J. Snyder Officer-In-Charge - - 06/18/1999
    Stewart J. Snyder Postmaster - - 08/28/1999
    Mark K. Boyle Officer-In-Charge - - 03/28/2003
    Lucinda S. Shidler Postmaster - -08/23/2003 "Cindy"
      Culver Postmaster to retire - Cindy Shidler, Culver’s Postmaster for the past several years, will soon retire, with April 29 slated to be her last day. Citizens are welcome to drop by to thank her for her work here and wish her well in her retirement. - Citizen - April 21, 2011
    Marvin L. Gilliland Officer-In-Charge/Postmaster - - 200_ (also was at Kewanna )
    Philip D. Thomas Officer-In-Charge - - 04/29/2011
    Oscar A. Obregon Postmaster - - 07/16/2011
    Regina K. Davenport Officer-In-Charge - - 09/16/2011
    Robert E. Craft Officer-In-Charge - - 12/01/2011
    Teresa L. Smith Officer-In-Charge - - 08/04/2017
    Kurt A. Kemble Postmaster - - 12/23/2017


    Note ones with dates writtine as "16 May 1957" verified with All U.S., Appointments of U. S. Postmasters, 1832-1971 found on Ancestry . com. and others from the list by the USPS.






    Today is